Haber

İstanbul’da İnsan Zinciriyle Gazze Protestosu

İstanbul’da Filistin İnisiyatif Platformu, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Edirnekapı’dan Sultanahmet’e kadar insan zinciri oluşturdu.

“Gazze Şeridi’nde El Ele” hareketi, İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik çocuk, kadın, hasta ve yaşlılardan oluşan saldırılarına tepki göstermek ve Filistin halkına destek vermek amacıyla düzenlendi.

Eyleme katılanlar Fevzipaşa, Macar Kardeşler, 15 Temmuz, Şehzadebaşı, Vezneciler ve Darülfünun caddelerinde yaklaşık 3,5 kilometrelik insan zinciri oluşturdu.

Araçlarda bulunan vatandaşlar korna çalarak, İsrail aleyhine slogan atan ve pankart taşıyan aktivistlere destek verdi.

Kalabalık önce Edirnekapı’dan Beyazıt Meydanı’na, ardından Sultanahmet Meydanı’na yürüdü.

Prof. Dr. Yusuf Kaplan, burada yaptığı basın açıklamasında, Filistin meselesinin sadece Filistin’in sorunu olmadığını, Filistin’in tarihinin en kanlı dönemlerinden birini yaşadığını belirterek; İnsanlığı, masumiyeti, hakikati ve direnişi temsil ettiğini söyledi.

Bu katliamları yapanların tarihin karanlık çöplüğüne gömüleceğini belirten Kaplan, “O çocukları, o anneleri, o yetimleri, o saf melekleri katleden kişi insan olamaz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Tarih bunu başaracaktır. bundan sonra yeniden yazılacaktır. Gazze soykırımı insanlığın geleceği açısından bir dönüm noktası olacaktır. İnsanlık bu vahşete karşı duracaktır.” “Dur diyecek. Nitekim görüyorsunuz insanlığı ayağa kaldırdı. Gazze’deki katliama bütün insanlık isyan etti, isyan etti. Biz bütün dünyaya sesleniyoruz. Ta ki siz durduramazsanız.” Katil İsrail, insanlığınızı ve onurunuzu koruyamazsınız.” söz konusu.

Protestoda kalabalık, Filistinliler için dua ettikten sonra sessizce dağıldı.

fatihajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu