Haber

Eski Diplomat: Tüm Sorumlu Ülkelerin Ukrayna Krizinde Diyalog Kanallarını Açık Tutmaya Yardım Etmesi Gerekiyor

İSTANBUL, 21 Şubat (Xinhua) — Eski diplomat ve dış politika analisti Gülru Gezer, Batılı ülkelerin Ukrayna’yı acımasızca silahlandırmasının Ukrayna krizini uzattığını ve bunun en çok ABD’ye fayda sağladığını söyledi.

Gezer, çatışmanın uzamasının özellikle kıta Avrupa’sından farklı bir tavır benimseyen Amerika için avantajlı olduğunu belirtti.

Çatışmanın başlamasının ardından Rusya’ya uygulanmaya başlayan yaptırımlar, Avrupa bloğuna büyük bir darbe vurmuş, gaz yıkımı ve yüksek elektrik fiyatlarının yol açtığı elektrik krizinin sürmesine neden olmuştur.

Gezer, “Kıta Avrupası büyük bir enerji krizi yaşarken ABD, LNG’yi (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) Avrupa pazarlarına çok daha yüksek fiyatlarla satarak savaştan yine ekonomik olarak yararlandı.”

Bu durumun Avrupa ülkeleri ile Amerika’nın ortasını belirli bir ölçüde sürtüşmeye yol açtığını ifade eden Gezer, “Avrupa’da ve dünyada Rusya ile yeniden görüşmenin önemli olduğunu söyleyenler var ve ben de bu görüşe katılıyorum. , çünkü günün sonunda, çatışma bittiğinde açık iletişim olmalı.” dedi.

Gezer, bu krizin uzamasını istemeyen tüm sorumlu ülkelerin diyalog kanallarının açık kalmasına yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Ankara, Ukrayna tahıllarının, gıda malzemelerinin ve gübrelerinin uluslararası pazarlara güvenli bir şekilde taşınması amacıyla Birleşmiş Milletler himayesinde Rusya ile Ukrayna arasında Temmuz 2022’de Karadeniz Tahıl Girişimi’nin imzalanmasına aracılık etti.

“(Diyaloglar) ne kadar erken başlarsa, iki tarafı müzakere masasına döndürmek için o kadar iyi” diyen Gezer, terör nedeniyle hayatını kaybeden asker ve sivil sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti. çatışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu