Haber

ABD İç Güvenlik Bakanı: Göçmenlik Sistemi Temelden Bozuk

YENİ ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Majorkas, ülkesindeki göçmenlik sisteminin “temelden kırıldığını” söyledi.

Colorado, Mayorka’da devam etmekte olan Aspen Güvenlik Forumunda göçmenlik sorunu hakkında konuştu.

Majorkas, yönetimindeki göçmenlik sisteminin köklü bir revizyona ihtiyacı olduğunu belirterek, “Sistemimiz gerçekten de temelden bozuk, bu konuda fikir birliği var. Ancak ne yazık ki çözüm konusunda hepimiz hemfikir görünmüyoruz.” söz konusu.

“Göç sistemimizin ekonomik ihtiyaçlarımıza göre ayarlanmadığına şüphe yok.” diyen Mayorkas, vasıflı göçmenlerin bir kura sistemiyle kabul edilme sürecini de eleştirdi. sözünü kullandı.

Göçmenlikle ilgili 2 milyondan fazla vakanın analiz beklediğini kaydeden Majorkas, sistemin değiştirilmesi için Kongre onayı gerektiğini ancak bunun kısa vadede mümkün görünmediğini kaydetti.

Öte yandan İç Güvenlik Bakanı da, sonunda yakalanan düzensiz göçmenlerin geri dönüşünü hızlandıran “42. Madde”nin yürürlükten kaldırılmasından bu yana geçişlerde artış yerine yüzde 65’lik düşüş yaşandığını savundu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde 2020 yılında Kovid-19 salgını nedeniyle yürürlüğe giren 42. Madde, insani koruma arayan düzensiz göçmenlerin reddedileceğini ve hızlı bir şekilde Meksika’ya sınır dışı edileceğini öngörüyordu.

Joe Biden yönetimi, 42. Sayı olarak bilinen Kovid-19 dönemi iznini bir süreliğine elinde tuttu, ardından sınırdaki tedbirleri artırıp yasal uygulamaları teşvik ederek Cumhuriyetçi kesimin karşı çıkmasına rağmen 11 Mayıs’ta maddeyi yürürlükten kaldırdı.

haberulas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu