Haber

ABD ateşe yakıt döküyor! Ortadoğu’ya ‘cehennem füzeleri’ gönderiliyor

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırısı karşısında şok olan Batılı ülkeler hızla Tel Aviv’in yanında yer aldı. Avrupa ülkelerinden çok sayıda lider İsrail’e gelerek Başbakan Netanyahu ile görüştü. İsrail’e Batı’dan en büyük destek ABD’den geldi. Savaşın başında Doğu Akdeniz’e iki büyük uçak gemisi gönderen ABD, İran ve desteklediği vekil güçlere karşı bölgede caydırıcı bir güç haline geldi.

ABD’nin desteği bununla da bitmedi. Hamas tarafından rehin alınan kişiler için özel bir tim görevlendiren Washington yönetimi, Irak ve Suriye’de görev yapan Korgeneral James Glynn’in yanı sıra onlarca askerin yanı sıra İsrail’e yardım etmek için bölgede görev almaya başladı. Kasım ayında ABD Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçilerin İsrail’e 14,3 milyar dolarlık yardım paketi talep eden tasarıyı onayladı.

PENTANGON’DA GİZLİ BELGE DOLAŞIMI

Bugün ABD basınına yansıyan haberlerde, Pentagon’da İsrail’e silah ve mühimmat desteği sağlayan bir belgenin dolaştığı söyleniyor. Normal şartlarda ABD bu silahları Apaçi Filosunun envanterine eklerdi ama artık Ortadoğu’ya gönderecek. Söz konusu silahlar bölgeye hem ABD hem de ABD’nin Avrupa’daki askeri üslerinden sevk edilecek. Bloomberg’in raporunda, Savunma Bakanı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder’ın bu konu hakkında yorum yapmadığı belirtiliyor.

Belgede adı geçen silah ve mühimmatlar şöyle:

  • 2 bin Cehennem füzesi (Helikopterler için)
  • 30 mm’lik toplar için mühimmat (otomatik tüfekler)
  • 57 bin 155 mm mermi (Topçu mermileri)
  • 400 havan
  • Çok sayıda M141 (omuzdan ateşlemeli sığınak avcıları)
  • 75 JLTV (Zırhlı araç)

 

KAYNAK: WWW.MİLLİYET.COM.TR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu