Haber

KBY Başkanı Barzani, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ile Erbil’de bir araya geldi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Lideri Neçirvan Barzani, Irak’ta temaslarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile Erbil’de bir araya geldi.

Barzani ile Baerbock arasındaki görüşmeye ilişkin IKBY Başkanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre Barzani, Almanya’nın Irak ve KBY’ye yaptığı askeri, insani ve siyasi yardımdan dolayı şükranlarını ifade ederek, terörün ülke için gerçek bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini vurguladı.

Baerbock ise Almanya’nın Irak ve KBY’nin çıkarları ile ülkedeki siyasi ve ekonomik barış ve istikrara büyük önem verdiğinin altını çizerek, Sincar Anlaşması’nın uygulanmasının önemine de işaret etti.

Erbil ve Bağdat arasında devam eden görüşmeler, Irak ve KBY’nin komşu ülkelerle olan bağları ve KBY’deki mültecilerin durumu ele alınan konular arasında yer aldı.

“PKK sınırlarımızda istikrarsızlığa neden oldu”

Baerbock, Erbil’deki temasları kapsamında KBY Başbakanı Mesrur ​​Barzani ile de bir araya geldi.

KBY Dış Medya İlişkileri Sorumlusu Lawk Ghafuri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Erbil ile Berlin arasındaki bağların güçlendirilmesi, KBY’nin ekonomik çeşitlendirme başta olmak üzere reform gündemi ve Sincar Anlaşması’nın ön plana çıktığını söyledi.

Başbakan Barzani, Baerbock ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, “PKK sınırlarımızda istikrarsızlığa neden oldu. Keşke Kürtler adına yeniden bölgede istikrarsızlık çıkarmasaydı” dedi. sözlerine yer verdi.

Baerbock, Irak Dışişleri Bakanı ile Bağdat’ta bir araya geldi

Baerbock, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile dün başkent Bağdat’ta yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Almanya’nın Irak’a verdiği desteği dile getirerek, Alman hükümetinin Irak hükümetinin idari ve ekonomik reform çabalarını takdir ettiğini söyledi.

Baerbock, Irak ve Almanya’nın ortasındaki yan kurulun yeniden çalışmaya başlamasını dilediklerini kaydetti.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, Almanya’ya Irak’a verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, “Irak’taki Alman şirketleri Irak ekonomisine katkı sağlıyor. Irak’ın Alman teknolojisine ihtiyacı var” dedi. kelimeleri kullandı.

serinhisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu