Haber

CHP’li Şahin: “Hatay’da çadır ihtiyacı hala karşılanmadı”

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay’da halen çadır ihtiyacının karşılanmadığını savundu.

Şahin, TBMM’de CHP Hatay Milletvekilleri İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur ve Serkan Topal ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da 3 gün boyunca arama kurtarma çalışmalarının gerçekleştirilemediğini iddia eden Şahin, bu duruma grup ve ekipman eksikliğinin neden olduğunu belirtti.

CHP’li Şahin, depremden çok büyük bir hasarın görülmediğini ancak tedbirle olabileceğine işaret ederek, “Onlarca araştırma önerisi geldi. Tespitlere rağmen herhangi bir önlem almadık. Müteahhitler sorumlu mu, başka sorumlu yok mu, denetim yapan kurum ve kuruluşlar nerede, denetim yok, kurumlarımız boşaldı, bugün nasıl şehirlerimiz boşaldıysa.” terimleri kullandı.

Hala kayıp çocukların ve cenazelerin olduğunu belirten Şahin, “Biz not tutanlar not da alıyoruz. ‘Helâl istiyoruz’ dedi. Giden ona ahirette yetişir.Kimden helal isteyeceğini bilmeli.” sözlerini söyledi.

“Hatay’da çadır ihtiyacı hala karşılanmadı.” Şahin, afet durumunda devletin ayrım yapmaksızın tüm ihtiyaçları karşılaması gerektiğini söyledi.

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay’da devletin vatandaşların tuvalet ihtiyacını bile karşılayamadığını savunarak, kente çadır, seyyar tuvalet ve duş gönderilmesi gerektiğini belirtti.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’ın harabeye döndüğünü belirterek, 600-700 bin kişinin Hatay’dan göç etmek zorunda kaldığını belirtti. Depremin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen kentin çadıra ihtiyacı olduğunu dile getiren Güzelmansur, özel bankalardan kentlilerin borçlarının faizinin de silinmesini istedi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay’da meydana gelen depremden zarar gören vatandaşların her türlü kredi borçlarının hükümetten silinmesini talep etti. Hatay’daki yaraları saracaklarını ifade eden Topal, “Hatay’ı yeniden inşa edeceğiz, yeniden medeniyetler beşiği yapacağız.” söz konusu.

haberkorkut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu